12-1, 12-4 nebo 12? Tak ktorý? Ako sa v tých číslach a písmenkách na kaderníckych farbách vyznať? Poradíme vám!
Každá žena si praje, aby jej farba vlasov chytila tak, ako si ju vysnívala. Nie vždy sa to však podarí a farba chytí nežiadúci nádych. Ako sa tomu vyhnúť? Základom je vybrať správny odtieň farby. Ten sa však ukrýva pod tými zložitými kombináciami čísel... A kto sa má ako v tom číslovanie vyznať? Túto otázku si zrejme položil každý, kto začínal s farbením profesionálnymi farbami a bol sprvu veľmi zmätený. Áno, aj my. Ale keď sa na to teraz pozrieme, nie je to až taká veda. Naozaj. :-)
Profesionálne kadernícke farby sú často značené číslami alebo kombináciou čísel a písmen, kedy:
- číslo pred lomítkom (príp. čiarkou alebo bodkou) - ukazovateľ výšky tónu,
- prvé číslo za lomítkom - ukazovateľ odtienu,
- druhé číslo za lomítkom - ukazovateľ odlesku.
1) Výška tónu - tmavosť/svetlosť farby
Prvé číslo u týchto číselných označení nachádzajúce sa pred lomítkom značí výšku tónu (level of colour). A platí, čím nižšie je číslo, tým tmavšie je farba, a čím vyššie je číslo, tým je farba svetlejšia (napr. 1/=čierna; 12/=platinová blond). Túto stupnicu hĺbky tónu farieb používajú všetky profesionálne značky. Jedná sa teda o univerzálne označovanie. Niekedy ale čísla 11 / a 12 / môžu označovať zosvetľovače a odfarbovače.
Môžu sa však vyskytnú aj menšie rozdiely pri značení výšky tónov. Jedná sa však väčšinou o špeciálne farby. Napr. u farby L'oréal Majirouge sa môžete stretnúť s farbou C 6,64 - extra červená medená blond. Tu písmeno C umiestnené pred číselným označením vyjadruje, že sa jedná o silne kryciu farbu, ktorá poskytuje maximálne krycí výsledok aj na šedivých vlasoch. Radšej sa teda vždy riaďte vzorkovníkom farieb daných značiek.
Glamot tip! - ak váhate medzi dvoma odtieňmi, vždy vyberte skôr svetlejší. A pamätajte, že teplé odtiene sa javia svetlejšie a studené tmavšie, aj keď sú v rovnakej výške tónu.
2) Odtiene & odlesky
Ďalšie čísla (prípadne písmená), ktoré nasledujú za lomítkom/pomlčkou/bodkou sa delia na hlavné (major tone) a vedľajšie tóny (minor tone) a označujú odtieň a odlesky danej farby. Na označenie odtieňov a odleskov používa každá značka trochu inú stupnicu (viz obrázok nižšie). Všeobecne však platí, že:
Odtieň farby
- Prvé číslo/písmeno za lomítkom, bodkou alebo čiarkou
- Predstavuje hlavný tón čiže hlavný farebný reflex, bude vo výslednej farbe vyditelnější
- Hlavný tón súvisí tiež s tým, či bude mať výsledná farba teplý alebo studený nádych
Odlesky farby
- Druhé číslo/písmeno za lomítkom, bodkou alebo čiarkou
- Určuje vedľajší tón, teda vedľajší farebný reflex, jedná sa o odlesky danej farby
- Je menej viditeľný, obvykle korešponduje s hlavným tónom
Pozrite sa čo tieto čísla znamenajú u vlasových farieb Tigi, L'Oréal a Wella:
Napr. u farby Loreal Inoa 8,34 znamená, že sa jedná o svetlú blond zlatú s medenými odleskami.
3) Označovanie farieb písmenami
Niektorí výrobcovia farieb sa však namiesto číslic používajú na označenie odtieňov a odleskov písmená. Toto označenie nájdete napríklad u farieb Matrix alebo Goldwell.
- /N – Natural = neutrálna, prírodná
- /A – Ash = popolavá
- /V – Violet = fialová
- /R – Red = červená
- /B – Brown = hnedá
- /G – Gold = zlatá
- /C – Copper = medená
- /M - Mocha = moka
- /W - Warm = teplá
Pre lepšie pochopenie si uvedieme príklad, napr:
- 3/RV = Dark Brown Red Violet (tmavá hnedá s červeno-fialovými odlesky)
- 9/AV = Very Lighter Blonde Ash Violet (veľmi svetlá blond popolavá fialová)
4) Príklady značenia kaderníckych farieb
Aby toho nebolo málo, niekedy môžete na škatuľke nájsť aj atypické označenie. napríklad:
-
Dve rovnaké čísla pred lomítkom (33/02) - jedná sa o intenzívnu silne krycie farbu. Dobre kryje šediny.
-
Dve rovnaké čísla za lomítkom (7/22) - znamenajú intenzívnejšie farebný odtieň.
-
Samostatné číslo bez lomky (1) - neutrálny odtieň, ktorý sa používa ako kalibračne doplnkový tón, ktorý pomáha dosiahnuť celkovo neutrálneho konečného výsledku so zvýšenou krycou schopnosťou.
-
Nula za lomítkom (1/0) - značí prírodné odtiene, výsledná farba bude prirodzená s miernym teplým nádychom. Tieto odtiene majú 100% kryciu schopnosť a využívajú sa pri krytí šedivých vlasov. Nie sú však samostatne príliš vhodné, pretože pôsobia matne a majú až zelenkastý nádych.
Napríklad u farby Tigi Copyright Color Creative znamená:
- 7/32 - blond zlatá s fialovými odleskami
- 77/66 - intenzívna červená blond
- 7 - neutrálna blond
Pri práci s odtieňmi a odleskami môže byť vytvorených viac stupňov intenzity, napr.:
- 7/0 - prírodná blond
- 7/03 - prirodzene zlatá blond
- 7/3 - zlatá blond
- 7/33 - intenzívna zlatá blond
5) Miešanie farieb - vyhnite sa pohrome!
Každá výška tónu má svoje charakteristické pigmenty, ktoré prestupujú pri farbení von (viď obrázok vpravo dole). Pri zosvetľovaní sa vždy dostáva do popredia teplý podtón (undertone) - v tmavších výškach farby to sú červené tóny, pri svetlejších farbách zase zlaté tóny. A to môže môže výsledok farbenia pekne pokaziť. Nikto totiž nestojí o to, vyzerať ako kura alebo mať vlasy ako zmoknutá slama.
Našťastie má systém číslovania farieb tiež schopnosť sa tomuto nešváru vyvarovať. Správne zvoleným odtieňom vlasové farby môžete tento efekt potlačiť a neutralizovať alebo posilniť a zvýšiť intenzitu farby. Na tento účel boli vytvorené špeciálne farby, ktoré nájdete zvyčajne pod označením Special Mix (napr. Igora Royal - odtiene 0-11, 0-22 atď., Wella Koleston Special Mix, TIGI Copyright Colour Mix Master). Tieto špeciálne farby potom môžete použiť aj samostatne a neutralizovať alebo zintenzívniť výsledný odtieň.
- Pre neutralizáciu žltého základu použite fialovú.
- Pre neutralizáciu oranžového základu použite modrú.
- Pre neutralizáciu červeného základu použite zelenú.
Majte však na pamäti, že výsledok farbenia môže byť tiež ovplyvnený vašou prírodnou farbou vlasov alebo farbou z predchádzajúceho farbenia. Vplyv na farbenie má tiež váš typ a kvalita vlasov. Ak si nie ste istí, vždy radšej zverte svoje vlasy do rúk odborníkov.