Vyhlasujem, že som sa oboznámil so zásadami spracovania osobných údajov.
Nemáte účet?
menu
Beauty poradňa Beauty blog Doprava a platba

Doprava

Doprava pre krajinu: Slovensko
Slovenská pošta Slovenská pošta Od 3,50 € 111,00 €
Osobný odber - Uherské Hradiště Osobný odber - Uherské Hradiště 0,00 €
Zásielkovňa Zásielkovňa 2,16 € 55,13 €
DHL Express DHL Express Závisí na objeme balíku
GLS GLS 3,22 € 73,63 €

Platba

Dostupné spôsoby platby sú závislé na voľbe spôsobu dopravy.
Bankový prevod (zálohová faktúra) 0 €
Dobierka 0,72 €
Hotově v predajni 0 €
Platobnou kartou vo výdajni 0 €
Platobná karta online 0 €
Kontakt
Registrujte sa a získajte získajte výhody!

Ako vybrať fén, ktorý si vaše vlasy zamilujú?

23. 8. 2016

Na trhu sa stále objavujú nové a vylepšené sušiče vlasov s novými a ešte novšími až prevratnými technológiami. Ale ako sa v nich potom vyznať? Po prečítaní nášho návodu budete mať doma skvelý fén, ktorý Vám bude slúžiť presne podľa vašich prestavaj! :-)

1) Ako silný príkon potrebujem?

Vysoký príkon fénu obsahuje kvalitnejšie motor, ktorý poskytuje rýchlejšie prúdenie vzduchu a tým znižuje dobu vysúšania bez toho aby boli vlasy vystavené nadmernému teplu. Doba vysúšanie sa tak s výkonnejším fénom môže skrátiť až na polovicu! Pre väčšinu ľudí bude dostačujúci výkon/príkon medzi 1400 W a 1800 W. Pre kaderníčky je však už nutnosťou fén s minimálne 1800 W, ale odporúčame skôr 2000 W a viac.

Ak ste teda majiteľkou dlhých či hustých kaderí a trvá vám večnosť než vlasy vysušíte, investujte do vyššieho príkonu. Ideálne 1800 W a viac.

Ak však máte kratšie, jemnejšie alebo slabšie vlasy, nie je nevyhnutné znižovať dĺžku vysúšanie, preto postačí aj fén s nižším výkonom. Avšak neodporúčame kupovať fén s príkonom pod 1400 W!

2) Čo je to ionizácie?

Fény s ionizačnou funkciou obsahujú generátor iónov, ktorý vpúšťa do vlasov negatívne nabité ióny, ktoré uzavrú vlasovú kutikuly. Vďaka tomu je vlas lepšie chránený pred teplom, čo spôsobuje ich lepšiu hydratáciu, lesk a celkovo zdravšie vzhľad. A práve hydratácia zabraňuje krepovateniu vlasov a pomáha neutralizovať statickú elektrinu. Záporné ióny navyše vlasy čistí a zbavujú zápachu.

3) Keramika, turmalín alebo titán?

Fény obsahujúce keramiku, turmalín alebo titán sú navrhnuté tak, aby teplo prúdilo rovnomerne a jemne. Zvyčajne sa používajú na pokrytie vnútornej strany fénu, ktorá sa pri vyšších teplotách zaktivizuje a vytvára prirodzené ióny. Docielite tak rovnakého efektu ako s funkciou ionizácie (pozri vyššie).

Sušič s keramickým ohrievačom je výkonnejší a je vhodnejšie pre tých čo sa fénují častejšie. Turmalínovou technológiou docielite ešte viac lesku a kratšie sušenie vlasov než s keramikou. Titan je ľahší, čo znižuje celkovú váhu fénu a namáhanie ruky. To ocenia najmä profesionálni kaderníci a stylisti, ktorí fén používajú dennodenne ku svojej práci, alebo majiteľky hustých dlhých vlasov, ktoré trávia hodiny ich vysúšaním. Nevýhodou však býva vyššia cena.

4) Koľko potrebujem teplotných stupňov? A akú zvoliť teplotu pri fénovaní?

Fén by mal mať aspoň 2 možnosti nastavenia tepla a 2 rýchlosti prúdu vzduchu. Táto možnosť nastavenia vám poskytne lepšie prispôsobenie počas fénovaní, čím sa obmedzí riziko presušeniu vlasov.

Stupeň teploty by mal byť nastavený tak, aby čo najlepšie vyhovoval vašim vlasom. Rôzne typy vlasov vyžadujú rôznu úroveň tepla. Najvyššia stupňa teplôt sú určené predovšetkým pre naozaj husté, hrubé a silné vlasy a k rýchlejšiemu vysušeniu. Pamätajte však na to, aby ste nevystavovali teplu jednu časť vlasov príliš dlho, aby nedochádzalo k ich narušeniu. Nízke nastavenie teploty je najlepším variantou pre jemné, tenké alebo krehké vlasy, ktoré sú viac náchylné na poškodenie.

Kaderníkom potom veľmi dobre poslúži nový typ fénu Elchim 8th Sense, ktorý má 8 rýchlostí a 3 teplotné stupne, ktoré môžu rôzne nastaviť podľa typu vlasov svojich zákazníčok.

5) K čomu slúži studená vlna?

Studená vlna slúži k zafixovanie účesu. Kaderníci odporúčajú, aby ste prepli na tlačidlo rýchleho prísunu studeného vzduchu v okamihu, keď sú vaše vlasy asi na 90 % vysušené. Studený vzduch potom primeraným spôsobom dokončí vysúšací proces a uzavretím vlasovej kutikuly ochráni vlasy pred prehriatím. Túto funkciu dnes už bežne obsahujú takmer všetky fény.

6) Potrebujem všetky typy nadstavcov?

Medzi základné príslušenstvo patrí difuzér a rôzne veľkosti úzkych dýz. Difuzér využijú skôr len majiteľky prirodzene vlnitých či kučeravých kaderí, ktorý podporí ich štruktúru vlasov a vytvorí nadýchaný a zvlnený účes. Úzke trysky slúžia k nasmerovanie prúdu vzduchu a tepla, napríklad pre vytvorenie objemu od korienkov či k rôznym stylingovým účesom. U niektorých značiek si môžete nástavce zakúpiť i jednotlivo.

7) S teplu-vzdorným prípravky alebo bez?

Rozhodne s nimi! Ochranné prípravky proti teplu slúži k ochrane vlasov počas fénovaní. Nielenže zaistíte, aby vaše vlasy boli ešte viac chránené počas vysúšania, ale aj výsledný efekt bude lepší. Môžete napríklad vyskúšať naše najpredávanejšie ochranná séra. Najobľúbenejšie u zákazníkov sú séra: L'Oréal, Kérastase, Kevin Murphy.

8) Drahšie je lepší?

Väčšinou áno. Profesionálne stylisti sa zhodujú, že fén je jednou z vecí, na ktoré by sa nemalo šetriť. Tu platí: čím drahší, tým lepšie funkcie, materiál a technológie. Avšak úplne tie najdrahšie a najvýkonnejšie modely, sú určené predovšetkým pre kaderníkov, ktorí pracujú s rôznymi typmi vlasov a fén viac zaťažujú. Ak si teda kupujete fén pre vlastnú potrebu, postačí aj sušič zo strednej cenovej kategórie od 65 € do 120 €.

9) Na čo ďalšie si dať pri výbere fénu pozor?

Zvuk

Pokiaľ chcete mať radšej tichšie model, poobzerajte sa po fenech so zabudovaným zvukovým tlmičom. Mimoriadne tichý je napr. fén Bio Ionic Whisper Light Pro-Dryer alebo fény od značky Elchim: 8th Sense a 3900 Healthy Ionic.

Váha

Je dobré si všímať taky váhy fénu. Profesionálne fény bývajú zvyčajne ťažšie, môžu vážiť až 1000 g. Je to kvôli použitým ťažším materiálom, ktoré odolajú častejšiemu použití. Váha u ľahších fénú sa pohybuje okolo 500 g. Ak vám trvá fúkaná dlhšie ako 20 minút poobzerajte sa skôr po ľahším modelu. Veľmi ľahký je sušič Wella Professionals Sahir Light, ktorý váži iba 420 g alebo Elchim Dress Code s váhou 480 g.

Veľkosť

Ak často cestujete, je vhodnejšie si vybrať menšiu veľkosť fénu. Napríklad ghd Flight Travel Hairdryer.

Ergonómia

Ešte pred prvým použitím sa uistite, či pohodlne dosiahnete na všetky tlačidlá a či ide medzi nimi ľahko prepínať. Fén by nemal z ruky kĺzať a mal by byť dobre vyvážený, aby nepadal na jednu stranu.

Dĺžka kábla

Dĺžka kábla by nemala byť kratšia ako 2 m, aby nebol narušený váš komfort pri fénovaní. Nikdy však neomotávajte kábel okolo fénu, aby nedošlo k poškodeniu vnútorných vodičov a vytvorenie požiaru.

Očko na zavesenie

Celkom z praktického hľadiska. Využijete ho, ak ste zvyknutí fén vešať.

Vyberateľná ochranná mriežka

Väčšina fénov má odnímateľnú koncovku, ktorá zachytáva prach a zabraňuje prichytením vlasov do motora. Fén by mal byť pravidelne čistený, aby nedochádzalo k zníženiu prúdu vzduchu a následnému prehriatiu. To je obzvlášť dôležité, ak používate veľké množstvo stylingových prípravkov, ktoré majú tendenciu filter zanášať.

Prepínače

Existujú dva základné typy - posuvné a kolískové. Posuvné spínače sú nastavené do rukoväte, a môže ich byť ťažké používať v prípade, že sú tuhé. Kolískové spínače sú aktivované, keď stlačíte ich zvýšený koniec dolu. Sú ľahko použiteľné, ale môže dôjsť k nechcenému spusteniu a nečakane menit teplo a rýchlosť počas sušenia.

Design

Tu už to záleží úplne na vašich osobných preferenciách. Ak chcete fénom obdarovať svojich blízkych, príde vhod fén v luxusnom balení ako je Elchim 8th Sense alebo fény od značky ghd.

GLAMOT TIP

Nefénujte vlasy ihneď po umytí, nechajte ich pod uterákom a potom aj voľne uschnúť, kým nie sú z 80 % suché. Potom vlasy vyfénujte a prečešte, spôsobíte tak prameňom menšie poškodeni. Záleží nám na vašich vlasoch :-)

Najobľúbenejšie fény našich zákazníčok:

Favoritom pre domáce použitie je ghd AIR.

Favoritom kaderníkov je Wella professionals Sahir color.

Fény Elchim si zamilovali kaderníci i zákazníci. Ich dizajn patrí dlhodobo do úplnej špičky.

Glamot tip! Medzi najmenej reklamovanej značky patria: Elchim, Paul Mitchell a CHI.


Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete tu .